24 Şubat 2016 Çarşamba

Avrupa'da Veba Salgını
Veba Salgını, 1346 ile 1352 seneleri arasında Avrupa bölgesinde 20 milyon tüm dünyada ise yaklaşık olarak 75 milyon civarında insanın öldüğü o zamanın şartlarına göre bir kıyamet niteliğinde bir olay olarak tarihteki yerini almıştır.Daha önce de veba salgınları olmuştu. Örnek vermek gerekirse Roma zamanında yaklaşık bu tarihten 750-800 sene önce İmparator Justinyen zamanında sonra 400 sene sonra da kara ölüm olarak adlandırılan Veba salgını Avrupa’yı vurmuştu.Salgın zamanında ölüm oranları yaklaşık yüzde 75 civarında idi. Zira kişiye bulaştığı zaman ortalama olarak 5 günde ölüm meydana geliyordu.Hastalığın genel belirtileri arasında lenf bezlerinde şişme oluşmasıydı.Özellikle kasık ve koltuk altlarında oluşan ve zamanla büyüyen lenf bezleri hastaya dayanılmaz acılar vermekteydi.Vebanın bu türüne de ”bubonik veba” adı verilmiştir.Çünkü bu lenflerdeki şişliklere “bubon” denirdi.

 Bubonlar belirdikten sonra ve akabinde ortalama 3 gün içerisinde ise yüksek ateş, sayıklamalar ve en önemlisi de deri altında siyah bir görünüm almasını sağlayan kanamalar meydana gelirdi.Unutmayın ki bu salgının bir diğer ismi de kara vebadır.Ortağçada bubonların git gide büyümesiyle beraber ve hasta daha sancılı bir duruma gelmesinden sonra bubonlar patlatılır ve içindeki iltihap dışarı akıtılırdı.Bubonları patlatmak hasta için ölüme eşdeğerdi günümüze gelen bilgilere göre bile ölüye yakın hastalar bile bu patlatılması esnasında çığlıklar atar ve debelenirlerdi. O zamanki doktorlar bubonların patlamısını iyiye yorarlardı. Çünkü ölenlerin yarısından çoğu daha erken bubonları patlamadan öldüğü için bu olay hastanın içinde hala savaşabilecek gücünün olduğunun simgesi olarak kabul edilirdi.

 Veba salgınındaki veba mikrobu direkt olarak hastanın kanına girerdi. Bu durum hastalarda kısa zaman içerisinde ölüme, hastanın sok geçirmesine ve büyük miktarlarda kanamaya yol açardı.Bu tür ''septisemik veba olarak adlandırılmıştır .Başka bir türü de “veba zatüresi”dir. Bu türde ise hastalar zatüre hastalığına yakalanmalarından dolayı kanlı balgam çıkara çıkara vefat ederlerdi.
0 yorum:

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.