9 Mart 2016 Çarşamba

Roma Lejyonerleri Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

1.Lejyoner kelimesinin Türkçe karşılığı çarkacıdır.İtalikların ve Etrüsklerin M.Ö 753 yılında kurdukları Roma şehrinin ilk askerleridir.


2.Zamanın en disiplinli ordusu olması sebebiyle birçok kez kendisinden sayıca üstün olan düşmanı yenmeyi başaran Lejyonerler, özellikler barbarlara karşı verdikleri mücadeleyle tarihin kahramanlık sayfalarına girmişlerdir.


3.İlk ordu 3 piyade lejyonu ve 3 süvari centuriasından oluşuyordu.Askerler yaşlarına göre (en gençler hastati, sonraki princeps ve en deneyimlileri olan triarii olmak üzere 3 ana bölümde) sınıflandırılıyordu.

4.İlk başlarda yoksul insanlar askere alınmıyordu.Daha sonraki dönemlerde sınırların büyümesiyle birlikte yoksul insanlarda lejyoner birliklerine alınmaya başlandı.Alacakları ganimetten dolayı yoksulların büyük bir çoğunluğu bu birliğe katıldı.Kaybedecekleri bir şey olmamasından dolayı komutanlarına sıkı sıkı bağlanmışlardı.


5.Her lejyonda 4 tane özel görevli asker bulunuyordu.Kartal büstünü taşıyan Aquilifer,Üzerinde özel lejyon amblemleri olan signum u taşıyan Signifer , cornu adlı çalgıyı çalan Cornicen ve İmparatorun resmini taşıyan Imaginiferdi.Bu askerlerin maaşı normal lejyonlardan 2 kat daha fazlaydı.


0 yorum:

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.