6 Mart 2016 Pazar

Türk Tarihinde Yanlış Bilinen 8 Bilgi


1.Selçuk Bey Musevi idi. 50-55 yaşlarında İslam'ı kabul etti.Selçuk Bey Oğuz Türklerini İslam'a geçiren şahıstır. 2.Yıldırım Bayezid, intihar eden tek Osmanlı padişahıdır.


3.Hiung-nular, Göktürkler ve Moğollar arasındaki ilişkiler belge eksikliğinden dolayı tam bilinmemektedir fakat aralarında bağ olması muhtemeldir.Türki milletler ve Moğollar Hiung-nuları, kendilerinin ataları olarak görmektedir. .


4.Hazerfen Ahmet Çelebi uçmamıştır. Kendisi büyük bir ilim adamıydı fakat bu uçma olayını Evliya Çelebi uydurmuştur.


5.Cengiz Han Türk değil, Moğol'dur. Moğolları yüzyıllar sonra tekrar birleştirmiş ve dünyada Britanya İmparatorluğu'ndan sonraki en geniş topraklara sahip olan Moğol İmparatorluğu'nu kurmuştur. 


 6.1571 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı Kırım Hanı I. Giray Moskova'yı yakmıştır ve bu olay Rusların Türklere olan nefretinin başlangıcı olmuştur. 7.Tarih kitaplarında Türk olarak geçen Safevilerin yöneten hanedanları Kürt asıllıdır. Şah İsmail, anne tarafından Türk, baba tarafından Kürt'tür. 8.Fatih Sultan Mehmet, gemileri karadan denize geçirmesiyle ilgili kesin bir bilgi yoktur. Büyük ihtimal Haliç'te küçük bir tersane kurarak küçük çaplı bir donanma ile Haliç'e girmiş ve Bizans halkında şok etkisi yaratmıştır.

0 yorum:

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.